M/Y Blue Storm

Ställ en fråga

Rumstyper

Dubbelkabin - Del i tvåbäddshytt, Standardhytt under däck

Pris från: 0 kr per vecka
Skicka förfrågan!

Dubbelkabin - Övre däck, del i tvåbäddshytt på övre däck

Pris från: 0 kr per vecka
Skicka förfrågan!

Dubbelkabin - Hytt med dubbelsäng på huvuddeck med privat balkong

Pris från: 0 kr per vecka
Skicka förfrågan!

Dubbelkabin - Hytt med på huvuddeck med separata sängar ( kan flyttas ihop till dubbelsäng)

Pris från: 0 kr per vecka
Skicka förfrågan!

 

I resans pris ingår

  • Flygresan via Istanbul
  • 2 hotellnätter i Hurghada, en natt innan och en natt efter kryssningen
  • 7 nätter ombord i standardkabin, delad dubbel eller tvåbäddskabin
  • 3 måltider per dag och eftermiddagssnacks, obegränsad dricksvatten, te och kaffe ingår
  • 3, max 4 dyk per dag
  • Erfarna dykguider
  • Lokala transfers till och från flygplatsen
  • Nitrox ingår utan extra kostnad (endast för certifierade Nitrox-dykare)
  • Lån av dykflaska och vikter ingår
  • Alla skatter/hamnavgifter och miljöavgifter ingår i paketpriset.
  • Visumkostnader ingår

I resans pris ingår inte

  • Hyra av utrustning 
  • Individuell reseförsäkring/Avbeställningsförsäkring.
  • Alkoholhaltiga drycker, övriga drycker från baren.
  • Större flaska eller enkelflaska till sidemount, andra gaser än luft och Nitrox.
  • Avgifter som i nuläget inte är kända.
  • Övriga utgifter som inte specificeras ovan.

M/Y Blue Storm 

M/Y Blue Storm blev färdigställd sommaren 2021 och sätter en ny standard för safaribåtar i Röda havet. Med en längd på 40 meter och en bredd på 8 meter kan hon välkomna upp till 24 gäster i en lyxig atmosfär med högkvalitativ inredning. M/Y Blue Storm är utrustad med den senaste teknologin och de högsta säkerhetsstandarderna, samtidigt som den erbjuder generösa utrymmen.

På huvuddäck finner du salongen och restaurangen, medan det övre däcket erbjuder gott om plats för solbad eller avkoppling. Alla hytter ombord är moderna och eleganta och garanterar högsta komfort för alla gäster. Alla hytter är utrustade med privata dusch och toalett samt moderna A/C. Blue Storm har 3 st ribbåtar. 2 st Bauer compressors Kap 15 med 900 L/ Min. Nitrox Membrane System för framställande av Nitrox. För dykare med Nitrox certifikat erbjuds Nitrox 32 utan extra kostnad.

 

 

 

 


Karta

Daedalus, Fury & Elphinstone

Deadalus Reef: ligger ca. 55 sjömil ut från kusten i södra Egypten och klassa som skyddad marinpark. Ovanför vattnet består den av en liten ö med en fyr i mitten men under vatten har du en oas av marint liv. På grund av det långa avståndet från kusten är platsen endast tillgängligt för Liveaboards båtar. Vill du se stora djur, haj eller med lite tur manta? Då är det här stället rätt plats. Under månaderna maj och juni samlas hammarhajarna här i stora stim.

Fury Shoal bjuder på några av Röda havets vackraste dykplatser.  Den här kryssningen följer södra delen av Röda havskusten. Båten utgår från Port Galib norr om Marsa allam och sedan följer kusten hela vägen till Furry Shoal söder om Wadi Lahmi och Ras Banas. Upplev fantastisk dykning med vackra korallträdgårdar, väggdyk, korall-labyrinter, små grottor och överhäng men också en stor mångfald av korallfiskar och andra marina djurarter. Shaab Sataya, det största revsystemet i Fury Shoal, bjuder på det mesta bl.a. stuprätta väggar, antika amforor och ännu en möjlighet att simma med stora, vänliga och lekfulla delfiner. Några av de bästa dykarna görs tidigt på morgonen när det är störst chans att se hammarhaj och grårevhajen.  På det kända revet Elphinstone kan man under hösten se den stora Oceanic hajen och på våren har man stor chans att se hammarhaj och grårevhaj.
Shaab Abu Galawa Saghira har formen av en amfiteater bestående av hårdkoraller och underbara korallbuskar

Elphinstone: ligger ca 12 km ut från kusten utanför Marsa alam och det mest kända revet i södra Röda havet. Revet är ca 300 meterlångt. På båda sidor täcks de lodrätt väggarna av vackra mjuka koraller. Artrikedomen på både djurlivet och korallerna är imponerande. Du driver med strömmen från norra delen av revet till den sydligaste punkten. Titta ut i det blå och du kommer mycket troligt att se något större djur. Vissa tider på året finns det gott om Oceanic White tip här. 

För vem passar resan?
Den här resan passar certifierade dykare med ett certifikatnivå utöver grundkursnivån (PADI Advanced owd eller CMAS 2 stjärnig) och 
med erfarenhet av minimum 30-50 dyk. För dig som inte uppfyller certifikatskravet kan vi erbjuda Advanced Open Water 
Diver kursen ombord. Hör med oss!

Liveaboard paketresor inklusive flyg

Liveaboard är en Dykkryssning som ger dig möjlighet att upplev dykningen i Röda havet när det är som bäst. Oavsett vilken rutt du än väljer kommer du inte att bli besviken. Dyk i det klara och varma vattnet omgiven av vackra koraller, fascinerande djur och spännande vrak.  Allt detta plus komforten på båtarna och våra erfarna dykguider gör din dyksemester till en oförglömlig  upplevelse.


Resan
Vi flyger till Egypten/Hurghada med direktflyg (charter) eller med Turkish Airlines via Istanbul. Båten lämnar hamnen på förmiddag dagen därpå och första dyket görs innan lunch. Vi gör 3-4 dyk per dag inklusive ett nattdyk. Efter 6 dagar dykning avslutas dykningarna och båten kommer tillbaka till marinan. Sista natten tillbringas ombord där båten ligger vid kajen. På morgonen och efter frukost checkar vi ut för transfer till flygplatsen och hemresan.

Maten
Ombord erbjuds 3 måltider och mellanmål samt frukter, läskedryck, färskvatten, kakor, te och kaffe.  Maten består av varierande Egyptiska rätter med kött, fisk och fågel med en mängd olika blandningar av sallader och grönsaker.  Gäster som äter enbart vegetariskt hittar en varierande urval av sallader och grönsaker men vi ser också till att det finns även andra vegetariska alternativ tillgängliga de gånger vi vet att vegetariska önskemål har framförts.  Öl och vin kan köpas ombord.

Dykning
3-4 dyk per dag. Sista dagen blir det två dyk på förmiddagen, därefter avslutas dykningen och båten kommer in i hamn kl. 15.00. På kryssningar där vi dyker på marinparker tillåts max 3 dyk per dag i enlighet med marinparks bestämmelserna. Sista natten tillbringas ombord eller på hotell. Ombord finns det utöver den ordinarie besättningen även 2 erfarna dyk-guider med stor lokalkännedom. Flaska och vikter och nitrox finns ombord till din förfogande utan extra kostnad. 

Dykutrustning/hyra av utrustning 
Endast lån av 12 liter flaskor och vikter ingår. Vår rekommendation är att du tar med dig din egen dykutrustning på resan. För dig som saknar en egen dykutrustning eller om du vill hyra större flaska, finns möjlighet att hyra det på plats. Vi kan vidarebefordra din förfrågan till båten. 

Frivikt och extra bagage
Du får ta med dig 20 kg incheckat bagage inkl. handbagage. 
Extra bagage vid behov. 5 kg 200 kr, 10 kg 350 kr.(ca.priser)

Betalningsvillkor
Anmälningsavgiften utgör cirka 20% av det totala paketpriset för resan och ska betalas inom tre dagar från bokningstillfället. Vid bokning av paketresor som inkluderar reguljärflyg, behöver flygresan också betalas omgående vid bokningen. Slutbetalning ska erläggas senast 60 dagar före avresedatum. Observera att specifika resor kan ha avvikande betalningsvillkor. De aktuella betalningsvillkoren framgår av reseinformationen för respektive resa.

Dela upp din betalning
Vi erbjuder också  räntefria delbetalning 6-24  månader.
Du får första aviseringen månaden efter inköpsmånaden. Vid första aviseringen betalar du kampanjavgift, aviseringsavgift samt amortering på skulden. Kommande aviseringar betalar du aviseringsavgift samt amortering.

 

Om landet

Egypten ligger i nordöstra Afrika och gränsar till Libyen i väster, Sudan i söder, Israel och Gazaremsan i nordöst.

Klimat
I Egypten skiner solen året om. Sommaren är extrem varmt (mai-september) och det är inte ovanligt med temperaturer över 40 grader. Först i december börjar det bli kyligt igen, särskilt om nätterna. Januari är den kallaste månaden med dagstemperaturer mellan 15 och 22 grader på dagtid.

Vattentemperaturen i Röda havet längs Egyptens kust stiger på sommaren (juli,aug,sep,okt) till omkring 30 grader. På vintern kan det vara kring 20-22 grader.

Dykning
Med kristallklart vatten och en imponerande sikt, ger Röda havet en perfekt miljö för att utforska en otrolig marint biologisk mångfald. Korallreven, som har formats över tusentals år, är hem för en fantastisk variation av fiskar, havssköldpaddor, delfiner och mycket mer. Du kommer att vara omgiven av en explosion av färger och liv när du dyker in i detta undervattensparadis.

Njut av de varma temperaturerna och de lugna haven när du utforskar de fantastiska dykdestinationerna i Röda havet. Dykplatser som Sharm El Sheikh, Dahab, Hurghada och Marsa Alam erbjuder otroliga möjligheter för både dagliga dykutflykter och liveaboards.

Passport och visum
Medborgare från Europeiska unionen erhåller visum vid ankomst till flygplatsen i Egypten. Du behöver ett pass som är giltigt i minst ytterligare sex månader efter hemresan. 

Egyptiskt Pund
100 SEK = ca. 280 EGP (våren 2023)

Strömstyrka
220 V. Stickkontakt som hemma.

Språk
Arabiska. De flesta som jobbar med turister pratar mycket bra Engelska.

Lokaltid
Svensk tid +1 timme. Egypten byter till sommartid/vintertid vid andra tider än i Sverige.